رزبوک

عبداللطیف تسوجی - مرجع دانلود کتاب الکترونیکی

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
حضرت علی (ع): کسی که خود را با کتاب آرامش دهد، هیچ آرامشی را از دست نداده است.
پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶
دانلود کتاب صوتی جادوی طبیعت
00:00
00:00

عبداللطیف تسوجی

تاریخ : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۶

ملا عبداللطیف تسوجی نویسنده، مترجم و از بزرگان عهد فتحعلی شاه و محمد شاه و اوایل عهد ناصری می باشد. وی مردی فاضل بوده و کتاب لغت برهان قاطع را که از انحطاط فراوانی برخوردار می باشد در دوره سلطنت محمد شاه اصلاح کرده است.

 

تسوجی از مردم آذربایجان و ساکن تبریز بود؛ که از یک خانواده ی روحانی برخاست و فارسی و عربی و علوم دینی را فرا گرفت و به سلک روحانیون و اهل منبر درآمد و به فرمان محمد شاه تعلیم و تربیت شاهزاده ناصرالدین میرزا ولیعهد را عهده دار شد و با اینکه در آن دوران ملا باشی دیگری در تبریز بود، لقب ملاباشی به او داده شد و چون به حج رفت و برگشت به حاجی ملاباشی معروف شد.

 

بار اول که ترجمه کتاب مربور چاپ شده در سال ۱۲۶۱ در تبریز در چاپخانه سنگی به خط میرزا علی خوشنویس در کتاب المآثر و الآثار صفحه ۲۰۲راجع به میرزا عبداللطیف و ترجمه احوال آن چنین نوشته شده :

میرزا عبداللطیف تسوجی ادیب اریب بود و به حکم بندگان اعلی حضرت شهریاری دام سلطانه کتاب الف لیله و لیله را از عربی به فارسی نقل نمود و اثری لایق گذاشت …

 

در سال ۱۲۶۴محمدشاه فوت کرد و ولیعهد با میرزا تقی خان امیرکبیر به تهران آمد. چون موکب شاه به قزوین رسید، حاجی ملا باشی به عذر پیری از امیر کبیر اجازه ی سفر عتبات گرفت و فرزندش را به ناصرالدین شاه واگذار کرد و خود عازم عتبات شد. او سال ها در نجف معتکف بود و همان جا فوت کرد. وفاتش به یقین قبل از سال ۱۲۹۷ بوده است.

دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۰ - در انتظار بررسی : 0
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.
نظرات بسته شده است.