رزبوک

دانلود کتاب اخلاق و سیاست در جامعه

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
حضرت علی (ع): کسی که خود را با کتاب آرامش دهد، هیچ آرامشی را از دست نداده است.
پنج شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۶
دانلود کتاب صوتی راز اثر راندا برن
00:00
00:00

فرادرس

فرادرس

دانلود کتاب اخلاق و سیاست در جامعه

دسته بندی : علوم ، فلسفی تاریخ : جمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۶

کتاب اخلاق و سیاست در جامعه
کتاب اخلاق و سیاست در جامعه از نظر مترجم در بیان دو هدف، اول اخلاقیات علمی و دوم به کار بستن این اخلاقیات در مسائل مختلف سیاسی عصر حاضر است. این کتاب هم اکنون به صورت رایگان در اختیار شما عزیزان قرار دارد می توانید دریافت و مطالعه نمائید.

مشخصات کتاب

عنوان : اخلاق و سیاست در جامعه

موضوع : علوم » فلسفی

نویسنده : برتراند راسل – Bertrand Russell

مترجم : محمود حیدریان

ناشر : انتشارات بابک

نوبت چاپ : اول 1349

طرح جلد : فرزاد

حروف نگاری : امیرحسین غلام پور و ایمان امینی

فرمت : PDF

تعداد صفحات : 252

فهرست کتاب

• بخش اول : علم اخلاق

♦ فصل اول : کلیات

♦ فصل دوم : منابع معتقدات و احساسات اخلاقی

♦ فصل سوم : مجموعه قوانین یا نوامیس اخلاقی

♦ فصل چهارم : اخلاق به عنوان وسیله

♦ فصل پنجم : خوب و بد یا خبر و شر

♦ فصل ششم : خیر جزئی و خیر عمومی، خوبی جزئی و خوبی کلی

♦ فصل هفتم : الزام اخلاقی

♦ فصل هشتم : گناه

♦ فصل نهم : جدال اخلاقی

♦ فصل دهم : معرفت اخلاقی چیست؟

♦ فصل یازدهم : قدرت اخلاق

♦ فصل دوازدهم : تولید و توزیع

♦ فصل سیزدهم : سنت اخلاقی

♦ فصل چهاردهم : ضمانت اجرایی اخلاق

• بخش دوم : رابطه ی اخلاق با سیاست، تعارض احساسات

♦ فصل اول : از اخلاق تا سیاست

♦ فصل دوم : آرمان های مهم سیاسی

♦ فصل سوم : دور اندیشی و مهارت

♦ فصل چهارم : افسانه و جادو

♦ فصل پنجم : تعاون و رقابت

♦ فصل ششم : تکنیک علمی و آینده

♦ فصل هفتم : آیا ایمان مذهبی مشکلات ما را حل می کند؟

♦ فصل هشتم : پیروزی؟

♦ فصل نهم : به سوی صلح پایدار

♦ فصل دهم : آغاز یا انجام؟

مقدمه کتاب

پس از ترجمه ی کتاب تأثیر علم بر اجتماع تألیف برتراند راسل در سال 1343 که مورد استقبال اهل مطالعه قرار گرفت و چند نوبت تجدید چاپ شد در این اندیشه بودم کمه اثری  دیگر از این دانشمند بزرگ را به فارسی برگردانم، تا این که به دعوت دولت انگلستان برای  استفاده از بورس مطالعه و تحقیق در حقوق عازم این کشور شدم و در دانشکده ی حقوق و علوم سیاسی لندن به تحقیق و تحصیل پرداختم از جمله استادانی که به سخنرانی های آزاد ایشان حاضر می شدم لرد برتراند راسل بود، حضور در این مجالس و خوشه چینی از خرمن فضل و دانش استاد سودای دیرین را که ترجمه ی اثری دیگر از وی بود در من نیرو بخشید. این نیت را با آقای ابوالقاسم طاهری رئیس بخش فارسی رادیو لندن که گاه گاه برنامه ی تفسیر سیاسی روزنامه های انگلیس و یک سلسله برنامه های تطبیقی در خصوص حقوق انگلستان و ایران را به اینجانب محول کرده بودند در میان گذاشتم.

 

ایشان مرا به ترجمه ی کتابی که اینک از نظر خوانندگان عزیز می گذرد تشویق کردند، در همان ایام دست به کار ترجمه شدم ولی مطالعات و کارهای دانشگاهی آن را متوقف ساخت و با این که همواره مترصد بودم که ترجمه ی این اثر گران بها را پایان بخشم توفیق حاصل نمی شد تا در تعطیلات تابستانی امسال فرصتی به دست آمد و توانستم آن را به انجام رسانم. اکنون که ترجمه ی کتاب و چاپ آن اتمام پذیرفته است برخود فرض می دانم که از تشویق و راهنمایی دوست بزرگوار و دانشمندم آقیای ابوالقاسم طاهری صمیمانه تشکر کنم. محتوی کتاب نیازی به توضیح ندارد و با مراجعه به فهرست آن خواننده را اطلاع اجمالی به دست می آورد.

 

تذکر این نکته را لازم می دانم که ترجمه ی آثار نوابغ بزرگ چون راسل کار آسانی نیست و به اطلاع عمومی بسیار جامع نیاز است به خصوص وقتی که همراه با فلسفه ی وسیع جهانی و نگرش های فیلسوفی ریاضی دان باشد که اندیشه ی خود را گاه از دریای متلاطم به بیابانی خشک و یا از دشت های وسیع سرسبز به کوه های سخت و شکننده می کشاند و یا با اندیشه های  ژرف خود به کهکشان ها و آن سوی آسمان ها و فضای ماورای جو می رود و یا به قعر اقیانوس روح بشر می کشاند و برای قضاوت درباره ی هر کتاب بهتر است تا آخر آن را مطالعه نمود.

 

دوست دانشمند آقای محمد منصور بیگی در این راه بی دریغ مرا یاور بوده اند و علاوه بر تصحیح و غلط گیری چاپ کتاب قیسمتی از توضیحاتی را که در پاورقی ذکر شده است با مراجعه به دایرۀ المعار ف های فرانسه و انگلیسی فراهم نمودند لذا وظیفه ی خود میدانم که از زحمات و همکاری بی شائبه ی ایشان خالصانه سپاسگزاری کنم. بی تردید چنین ادعایی ندارم که این ترجمه خالی از نقص است و از خوانندگان دانشمند تقاضا دارم اگر به اشتباهی برخوردند با آگاه ساختن مترجم منتی بر او بنهند.

 

در سال 1872 تولد یافت، در سه سالگی پدرش درگذشت و او در نزد پدربزرگ خود جان راسل پرورش یافت و تحت تأثیر این دوره است که به زبان های فرانسه و آلمانی تسلط کامل یافت، تحصیلات عالی خود را در دانشگاه کمبریج در رشته ی فلسفه و ریاضیات با درجه ی  ممتاز پایان داد، برتراند راسل از جمله ی دانشمندانی است که به کثرت کار و تألیف مشهورند. فعالیت های اجتماعی و مبارزات آزادی خواهانه و صلح جویانه ی وی معروف و ارزشمند بوده است. پس از جنگ بین الملل اول به علت نشر بیانیه ای بر ضد دولت انگلیس به دو سال زندان محکوم شد. و نیز در سال 1918 به جرم صلح طلبی به شش ماه زندان محکوم گردید. کتاب معروف  « مدخل فلسفه ی ریاضی 1919 » را در زندان نوشت.

 

تنوع اندیشه و آثار او بسیار است ولی مقام علمی و جاودانی وی بیشتر مرهون سهمی است که در ایجاد و تکمیل منطق جدید دارد. کتاب «پرنسیپا ماتماتیکا» که با همکاری ا. ن – وایتعهد نوشته است در تاریخ منطق و ریاضیات یکی از مهمترین آثار است.
نوشته های راسل در خصوص روابط انسانی بزرگ ترین مدرک علمی و فلسفی برای جامعه ی  بشری در عصر حاضر محسوب می شود، زیرا فلسفه ی جهانی او از زندگی روزمره جدا نیست، اندیشه ی فلسفی و علمی او یا به عبارت دیگر اندیشه و کردار وی همراه اند. به نظر وی عرف و عادت، قانون و سیاست، اخلاق و مذهب و روابط اجتماعی و اقتصادی چیزهایی نیستند که جدا از زندگی روزمره بشر به موجودیت خود ادامه دهند، این ها همیشه جزئی از زندگی انسان و بدان آمیخته اند.

 

راسل در تغییر مسیر تفکر فلسفی نقش بزرگی داشت. تجزیه و تحلیل و توجیه علمی وی  از سنت های کهن اخلاقی و اقتصادی و آیین ها و رویدادهای تاریخی و اجتماعی و رژیم های  سیاسی گذشته و کنونی نمودار اندیشه ی عمیق و ارزنده او از فلسفه و تاریخ معاصر بشریت در این کتاب است. فلسفه ی راسل این مزیت را دارد که شکاف و جدایی را که بین فلسفه و علوم و زندگی اجتماعی روزمره وجود داشت پر کرده و بین افکار عالی فلسفه و زندگی اجتماعی پیوندی محکم به وجود آورده است. در خاتمه لزم می دانم که از کمک های بی دریغ و تسهیلاتی که دوست دانشمند آقای دکتر بنکدارپور در امر تهیه ی وسایل چاپ این کتاب به عمل آورده اند سپاسگزاری نمایم.

برتراند راسل

درباره برتراند راسل : (تعداد آثار منتشر شده : 17)


برتراند آرتور ویلیام راسل متولد ۱۸ مه ۱۸۷۲ فیلسوف ، منطق دان ، ریاضی دان ، مورخ ، جامعه شناس ، جایزه دار نوبل و فعال صلح طلب بریتانیایی بود که در قرن بیستم می‌زیست. راسل یکی از پیشتازان فلاسفه در قرن بیستم محسوب می شود و (جنبش مخالفت با آرمانگرایی را در اوایل قرن بیستم رهبری می‌کرد. از وی به همراه گوتلوب فرگه و لودویگ ویتگنشتاین، به عنوان بنیان‌گذاران فلسفه تحلیلی یاد می‌گردد. برتراند راسل یک فعال ضد جنگ و مخالف امپریالیسم بود که به دلیل عقاید صلح طلبانه اش در طول جنگ جهانی اول، از دانشگاه اخراج شد و به زندان افتاد. او مخالف آدولف هیتلر، منتقد تمامیت خواهی استالین، معترض درگیری آمریکا در جنگ ویتنام و همچنین از حامیان خلع سلاح هسته ای بود. وی در سال ۱۹۵۰ به پاس آثار متعدد در حمایت از نوع دوستی و آزادی اندیشه برنده جایزه نوبل ادبیات گردید.

کانال رسمی رزبوک
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۰ - در انتظار بررسی : 1
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.