رزبوک

دانلود کتاب چرا مسیحی نیستم

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
حضرت علی (ع): کسی که خود را با کتاب آرامش دهد، هیچ آرامشی را از دست نداده است.
پنج شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶
دانلود کتاب صوتی جادوی طبیعت
00:00
00:00

فرادرس

دانلود کتاب چرا مسیحی نیستم

دسته بندی : ادبیات تاریخ : جمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۶

کتاب چرا مسیحی نیستم
چرا مسیحی نیستم متنی است از سخنرانی هایی که برتراند راسل در در انجمن ملی در جمع غیر مذهبیان سال ۱۳۰۵ در شمال لندن داشته اند، که به صورت جزوه ای در همان سال به چاپ رسید. و بعد از اینکه آقای پائول ادوارد ویراستار برتراند راسل، کار ویراستاری را انجام داد، این کتاب به شهرت بیشتری رسید.

مشخصات کتاب

عنوان : چرا مسیحی نیستم

موضوع : علوم » فلسفی

نویسنده : برتراند راسل – Bertrand Russell

مترجم : طاهری

ناشر : انتشارات دریا

نوبت چاپ : اول 1349

فرمت : PDF

تعداد صفحات : 161

فهرست کتاب

♦ فصل اول : چرا من مسیحی نیستم

♦ فصل دوم : آیا مذهب کمک های اولیه مفیدی به تمدن نموده است؟

♦ فصل سوم : اعتقاد من به چیست

♦ فصل چهارم : آیا ما بعد از مرگ زنده خواهیم بود؟

♦ فصل پنجم : مذهب و علوم ماوراء الطبیعه

♦ فصل ششم : شک کنندگان مذاهب پروتستان و کاتولیک

♦ فصل هفتم : زندگی در قرون وسطی

♦ فصل هشتم : سرنوشت توماس پین

♦ فصل نهم : مردم خوب

♦ فصل دهم : نسل جدید

♦ فصل یازدهم : اخلاق جنسی ما

♦ فصل دوازدهم : آزادی و دانشکده ها

♦ فصل سیزدهم : وجود خدا

♦ فصل چهاردهم : آیا مذهب می تواند مشکلات ما را بگشاید

مقدمه کتاب

مقدمه برتراند راسل

تجدید انتشار مقالات متعددی از من که با مطالب دینی ارتباط پیدا می کند به وسیله پروفسور ادوارد به خصوص که دیباپچه قابل تمجیدی بر آن، نیز نوشته است موجب کمال تشکر گردید. من به ویژه از این خوشحالم که این فرصت جبران کوتاهی هایم در زمینه نشر مجدد مقالات متعدد شده است. در سال های اخیر شایع شد که مخالف من در پیروی از کلیساهای ارتدکسی کمتر از سابق شده است. این شایعه کاملاً بدون پایه می باشد.

 

من فکر می کنم که تمام ادیان بزرگ جهان – بودائیسم، هندوئیسم، مسحیت و کمویسم هم مضر و هم نادرستند.

 

از نظر منطقی واضح است که بیش از یکی از ادیان نمی تواند واقعیت و حقیقت داشته باشد، در حالی که هیچ یک از ادیان با این نکته موافق نیستند. با استثنائات معدود، دینی که شخص قبول می کند از آن اجتماعی است که در آن زندگی می نماید، و روشن می سازد که تاثیر محیط موجب هدایت او به قبول آن دین گردیده است. حقیقت دارد که طلاب علوم دینی موجب پیدایش آن چیزی شدند که به نام مباحث منطقی مثبت وجود خداوند شناخته شده، این مباحث و سایر مباحث مربوطه وسیله فیلسوفان بر جسته قبول شده اند، لیکن منطقی که این مباحث تاریخی بدون توسل جسته اند یک نوع منطق قدیمی ارسطویی است که امروزه عملاً از طرف تمام علمای منطق به جز منطقیون کاتولیک مردود تلقی شده است.

 

یکی از این مباحث که چندان منطقی هم نیست بحث طرح و ترکیب است که به وسیله داروین در هم کوفته شده ولی در هر حال منطقاً ارزش آن را دارد که قدرت مطلق الهی از آن استنباط شود. جدایی از ضرورت منطقی، بعضی چیزها در خصوص تقدیم اخلاقی کسانی که فکر می کنند قدرت مطلقه، عالم کل، و الوهیت خیرخواه بعد از خلق زمین وسیله ستارگان بی جاییکه میلیون ها سال از عمر آن ها گذشته است، خود را نهایتاً و ضرورتاً به وجود آوردن هیتلر، استالین و بمب هیدروژن مأجور بخوانند برای من تعجب آور است.

 

مسئله حقیقت مذهب یک امر است، لیکن مسئله مفید بودن آن امری دیگر است. من به شدت به این عقیده متقاعد هستم که مذاهب مضر می باشند و نیز معتقدم که حقیقتی هم ندارد.

 

ضرر ناشی از مذهب بر دو قسم می باشد، یکی ارتباط دارد با نوع عقیده ای که تصویر می شود باید تسلیم آن عقیده بود، و دیگری مربوط است به اصول خاص عقاید به طور کلی در خصوص نوع عقیده این فکر وجود دارد که شخص پاکدامن و پرهیزکار دارای ایمان و دیانت است – یعنی باید گفته شود که ایمان و عقیده ای در شخص به وجود می آید که با روبرو شدن با مدرک مخالف آن ایمان هرگز نمی لرزد. یا چنانکه مدارک مخالف موجب ایجاد شک و تردید گردد. بایستی آن مدرک مضمحل و نابود گردند. در چنین زمینه ای جوانان آمریکایی مجاز به شنیدن مطالب مربوط به کمونیسم و جوانان اهل شوروی مجاز به مطالعه مسائل مربوط به سرمایه داری نمی باشند. و این عدم اجازه از یک سو ایمان و عقیده هر دو طرف را نسبت به معتقدات خویش دست نخورده نگهداشته و از سوی دیگر آن ها را برای مبارزه ای که مستلزم تلفات از هر دو دسته باشد آماده می کند.

 

چنانچه بررسی و تحقیق آزادانه نتواند موجب ایجاد اعتقاد نسبت به هریک از دو عقیده شود، مستند مهمی که موجب تمایل به دسته ای می گردد، آنست که عموم مذاهب که در عین حال الهام بخش تمام سیستم های تعلیماتی دولتی می باشد در نظر گرفته می شود. در نتیجه افکار جوانان از رشد بازمانده و پر از دشمنی های ناشی از تعصبات مذهبی می گردد. و این خصومت ها هم نسبت به متعبین طرف مقابل است و هم شدید تر نسبت به کسانی که به این گونه تعصبات اعتراض کنند.

 

اگر این موضوع عمومیت پیدا کند که فقط در قبال مدارک و دلایل مجاب شویم، و آن درجه استحکام برای آن ها قائل شویم که دارای آن می باشند، اغلب امراض اجتماعی که دنیا با آن روبرو است و از آن ها رنج می برد معالجه می شوند. لیکن در حال حاضر در اغلب از کشورها، هدف از تعلیم و تربیت جلوگیری از رشد افکار الذکر است، و کسانی که از بیان عقاید بی اساس خودداری می کنند برای تربیت جوانان نامناسب تشخیص داده می شوند. فساد مذکور در فوق مستقل از عقیده مخصوص هر دسته ای بوده و به طور مساوی قاطعاً در تمام گروه ها وجود دارد. اما همچنین در اغلب از ادیان اصول عقاید خاصی که به طور قطع مضر می باشد وجود دارد.

 

محکوم سازی کنترل موالید از طرف کاتولیک ها چنانچه به مرحله اجرا درآید تخفیف فقر و از بین رفتن جنگ را غیر ممکن می سازد. عقاید هندوها مبنی بر اینکه گاو حیوان مقدسی است و یا زشت بودن ازدواج مجدد بیوه موجب تحمل ناملایمات بی حد و وصف می باشد. عقیده کمونیستی مبنی بر دیکتاتوری اقلیتی از پیروان واقعی این مکتب موجب ایجاد نفرت عمومی و کلی شده است.

 

بعضی اوقات گفته می شود فقط تعصب مذهبی است که می تواند گروه های اجتماعی را موثر و مفید بسازد. من فکر می کنم که این گفته کاملاً مخالف با تجارب تاریخی است. لیکن در هر حال فقط کسانی که از روی بنده صفتی موقعیت را تحسین می نمایند می توانند بدون در نظر گرفتن اثرات فایده و تاثیرش آن را قابل ستایش بدانند.

 

از نظر من، بهتر آن است که در حد ممکن به خوبی گراییم تا مبادرت به خرابی های به حد، ولو آنکه این آرایش ناچیز باشد. دنیایی ه من آرزوی دیدن آن را دارم دنیایی است که از حسادت و کینه دسته جان نفاق انداز فارغ بوده و قادر به این تشخیص باشد که خوشی و سعادت همگان از همکاری ناشی می شود نه از جنگ و ستیز.

 

آرزوی دیدار دنیایی را دارم که هدف فرهنگ آن دنیا آزادی افکار باشد تا محبوس کردن جوانان وسیله سلاح سخت عقیده دینی حساب شده ای به منظور حفظ آنان در تمام دوران زندگی علیه درخشندگی دلایل بی طرفانه. دنیا نیازمند به قلب های بی شائبه و افکار ترقی خواهانه است. و این نوع قلوب و افکار هرگز ناشی از سیستم های سخت و خشک خواه قدیمی باشند یا جدید نخواهد بود.

برتراند راسل

درباره برتراند راسل : (تعداد آثار منتشر شده : 17)


برتراند آرتور ویلیام راسل متولد ۱۸ مه ۱۸۷۲ فیلسوف ، منطق دان ، ریاضی دان ، مورخ ، جامعه شناس ، جایزه دار نوبل و فعال صلح طلب بریتانیایی بود که در قرن بیستم می‌زیست. راسل یکی از پیشتازان فلاسفه در قرن بیستم محسوب می شود و (جنبش مخالفت با آرمانگرایی را در اوایل قرن بیستم رهبری می‌کرد. از وی به همراه گوتلوب فرگه و لودویگ ویتگنشتاین، به عنوان بنیان‌گذاران فلسفه تحلیلی یاد می‌گردد. برتراند راسل یک فعال ضد جنگ و مخالف امپریالیسم بود که به دلیل عقاید صلح طلبانه اش در طول جنگ جهانی اول، از دانشگاه اخراج شد و به زندان افتاد. او مخالف آدولف هیتلر، منتقد تمامیت خواهی استالین، معترض درگیری آمریکا در جنگ ویتنام و همچنین از حامیان خلع سلاح هسته ای بود. وی در سال ۱۹۵۰ به پاس آثار متعدد در حمایت از نوع دوستی و آزادی اندیشه برنده جایزه نوبل ادبیات گردید.

کانال رسمی رزبوک
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۰ - در انتظار بررسی : 0
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.