رزبوک

دانلود کتاب آزادی و سازمان

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
حضرت علی (ع): کسی که خود را با کتاب آرامش دهد، هیچ آرامشی را از دست نداده است.
سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶
دانلود کتاب صوتی راز اثر راندا برن
00:00
00:00

فرادرس

فرادرس

دانلود کتاب آزادی و سازمان

دسته بندی : علوم ، فلسفی تاریخ : جمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۶

کتاب آزادی و سازمان
برتراند راسل (Bertrand Russell) در کتاب آزادی و سازمان به ریشه یابی و تشریح مسائل و رویدادهای بزرگ اجتماعی، فلسفی، اقتصادی و سیاسی می پردازد. راسل می گوید که در سال ۱۳۰۹ برای یک سلسه سخنرانی به ایالات متحده آمریکا سفر می کند و در آنجا یک ناشر آمریکایی به نام نورتن قرار داد نگارش این کتاب را می بندد. و پس از بازگشت مشغول جمع آوری اطلاعات و تحقیق درمورد موضوعات قابل درج می شود و در سال ۱۳۱۲ در حالی که ۶۰ سال سن داشت این کتاب را منتشر می کند.

مشخصات کتاب

عنوان : آزادی و سازمان

موضوع : علوم » فلسفی

نویسنده : برتراند راسل – Bertrand Russell

مترجم : علی رامین

ناشر : انتشارات امیر کبیر

چاپ و صحافی : چاپخانه سپهر، تهران

نوبت چاپ : اول 1357

فرمت : PDF

تعداد صفحات : 547

فهرست کتاب

♦ بخش 1 : اصل مشروعیت

› فصل اول : جانشینان ناپلئون

› فصل دوم : کنگرۀ وین

› فصل سوم : اتحاد مقدس

› فصل چهارم : غروب متر نیخ

♦ بخش 2 : پیشرفت فکر

 » قسمت الف : زمینه اجتماعی

› فصل پنجم : اشراف

› فصل ششم : زندگی روستایی

›  فصل هفتم : زندگی صنعتی

 » قسمت ب : رادیکالهای فلسفی

› فصل نهم : بنتم

› فصل دهم : جیمز میل

› فصل یازدهم : ریکاردو

› فصل دوازدهم : آیین بنتم

› فصل سیزدهم : دموکراسی در انگلستان

› فصل چهاردهم : تجارت آزاد

 » قسمت پ : سوسیالیسم

› فصل پانزدهم : اوئن و سوسیالیسم ابتدائی انگلستان

› فصل شانزدهم : گرایش نخستین به اتحادیه های کارگری

› فصل هفدهم : مارکس و انگلس

› فصل هیجدهم : ماتریالیسم دیالکتیک

› فصل نوزدهم : نظریۀ ارزش اضافی

› فصل بیستم : سیاست مارکسیسم

♦ بخش 3 : دموکراسی و پلوئوکراسی در آمریکا

 » قسمت الف : دموکراسی در آمریکا

› فصل بیست یکم : دموکراسی جفرسون

› فصل بیست دوم : آبادانی غرب

› فصل بیست و سوم : دموکراسی جاکسون

› فصل بیست و چهارم : بردگی و عدم اتحاد

› فصل بیست و پنجم : لینکلن و وحدت ملی

 » قسمت ب : رقابت و انحصارگری در آمریکا

› فصل بیست و ششم : سرمایه داری رقابت آمیز

› فصل بیست و هفتم : گرایش به انحصارگری

بخش 4 : ناسیونالیسم و امپریالیسم

› فصل بیست و هشتم : اصل ملیت

› فصل بیست و نهم : بیسمارک و وحدت آلمان

› فصل سی ام : پیشرفت اقتصادی امپراطوری آلمان

› فصل سی و یکم : امپریالیسم

› فصل سی و دوم : حکمرانان اروپا

پیشگفتار کتاب

دیباچه

این کتاب تلاشی است برای پی جویی علل اصلی دگرگونی های سیاسی که در طول صد سال از 1814 تا 1914 روی داده است. این علل به گمان من بر سه گونه اند:

روش اقتصادی، نظریۀ سیاسی، و برجستگان. به اعتقاد من هیچ یک از علل سه گانه مذکور را نمی توان نادیده گرفت و یا آنکه به عنوان معلولی از علل دیگر کم بها شمرد. روش اقتصادی، اگر به خاطر وجود برخی مخترعین برجسته نبود، بدان گونه که تغییر پذیرفت، دگرگون نمی شد. اعتقاد به ملیت، و جانبداری از دموکراسی به وسیلۀ گروه های بزرگی از طبقات حاکم، که نیرومندانه بر سیر وقایع تاثیر گذاشت، تماماً از علل اقتصادی بر نخاست. رقابت آزاد، که کاملا به عنوان انگیزۀ اصلی پیشرفت مورد قبول رادیکال های انگلیسی و آمریکایی قرار گرفت، بی شک اساساً ناشی از ملاحضات اقتصادی بود، لکن ارتباط آشکاری نیز با کیش پروتستان داشت. بنابراین، در حالی که روش های اقتصادی را باید مهمترین علت دگرگونی در قرن نوزدهم دانست، نمی توان آن ها را تنها علت این امر تلقی کرد؛ خاصه آنکه روش های اقتصادی، تقسیم افراد بشر را به ملل گوناگون توضیح نمی دهد.

 

از سوی دیگر، نقش شخصیت ها در تاریخ، که کارلایل بیش از اندازه بر آن تاکید کرده است. و همچنان در روزگار ما به وسیلۀ مریدان ارتجاعی او مورد مبالغه است، از جانب کسانی که به ظن خود قوانین دگرگونی های جامعه شناختی را کشف کرده اند، خوار جلوه داده شده است. به اندیشۀ من اگر بیسمارک در کودکی جان سپرده بود، تاریخ اروپا در طول هفتاد سال گذشته کلا به آنچه واقعاً در این مدت گذشته است، شباهت نزدیکی نمی داشت. و آنچه تا حد زیادی دربارۀ بیسمارک مصداق دارد، تا حد کمتری دربارۀ بسیاری از بر جستگان قرن نوزدهم نیز صادق است. همچنین نمی توان نقش به اصطلاح تصادف، یعنی نقشی را که به وسیلۀ رویدادهای کم اهمیت ایفا شده است و اتفاقاً تاثیرات مهمی بر جای گذاشته است، نادیده انگاشت. جنگ اول جهانی احتمالا معلول علل بزرگی بوده است، اما آن علت ها گریز ناپذیر نبودند. حتی تا واپسین لحظه، ممکن بود که این جنگ بر اثر رویدادهای کم اهمیت که به وقوع نپیوست به تعویق افتد؛ با وجود آنکه تا جایی که می دانیم هیچ امری وقوع آن رویدادها را ناممکن نمی ساخت، و اگر آن جنگ به تعویق افتاده بود، نیروهایی که در راه صلح در کار بودند احتمالا بر نیروهای طالب جنگ علبه می یافتند.

خلاصه آنکه تاریخ را هنوز نمی توان یک علم به شمار آورد، و فقط به وسیلۀ دروغ پردازی ها و نادیده انگاری هایی می توان آن را علمی جلوه گر ساخت.

 

لکن می تواان بدون ساده انگاری بیش از حد قضایا از معلول هر علت عمده به آن علت عمده پی برد، مشروط بر آنکه از تاثیرات علت های دیگر غافل نبود. هدف از نگارش این کتاب پی جویی علل برخورد و تاثیرات متقابل دو علت عمدۀ دگرگونی ها در قرن نوزدهم است: اعتقاد به آزادی که لیبرال ها و رادیکال ها بر سر آن هم داستان بودند، ضرورت سازمان که از مقتضایات فنون صنعت و علم بر می خاست.

در سراسر نگارش این کتاب، همکارم پیتر اسپنس مرا یاری کرده است. نیمی از کار پژوهش، قسمت عمده ای از طرح ریزی کتاب و تکه هایی از خود نگارش کتاب، همراه با پیشنهاد های با ارزش فراوان به وسیلۀ او صورت گرفته اند.

برتراند راسل

درباره برتراند راسل : (تعداد آثار منتشر شده : 17)


برتراند آرتور ویلیام راسل متولد ۱۸ مه ۱۸۷۲ فیلسوف ، منطق دان ، ریاضی دان ، مورخ ، جامعه شناس ، جایزه دار نوبل و فعال صلح طلب بریتانیایی بود که در قرن بیستم می‌زیست. راسل یکی از پیشتازان فلاسفه در قرن بیستم محسوب می شود و (جنبش مخالفت با آرمانگرایی را در اوایل قرن بیستم رهبری می‌کرد. از وی به همراه گوتلوب فرگه و لودویگ ویتگنشتاین، به عنوان بنیان‌گذاران فلسفه تحلیلی یاد می‌گردد. برتراند راسل یک فعال ضد جنگ و مخالف امپریالیسم بود که به دلیل عقاید صلح طلبانه اش در طول جنگ جهانی اول، از دانشگاه اخراج شد و به زندان افتاد. او مخالف آدولف هیتلر، منتقد تمامیت خواهی استالین، معترض درگیری آمریکا در جنگ ویتنام و همچنین از حامیان خلع سلاح هسته ای بود. وی در سال ۱۹۵۰ به پاس آثار متعدد در حمایت از نوع دوستی و آزادی اندیشه برنده جایزه نوبل ادبیات گردید.

کانال رسمی رزبوک
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۰ - در انتظار بررسی : 0
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.