85

آموزش

201

ادبیات

31

درسی و دانشگاهی

366

علوم

31

عمومی

121

کامپیوتر و اینترنت

27

کودک و نوجوان

20

مجلات و نشریات

دانلود کتاب تصویرهایی از ایران اثر گرترود بلReviewed by گرترود بل on May 17Rating: 2.5دانلود کتاب تصویرهایی از ایران اثر گرترود بلسرنوشت مشابهی نصیب سفرنامۀ دیگر شد، و آن یک سال در میان ایرانیان ادوارد براون بود که یک سال پیش از تصویرهایی از ایران منتشر گردید. چنین می نماید که نه
تصویرهایی از ایران

نوشته های خارجیان دربارۀ ایران، بخصوص سفرنامه هایشان از اطلاعات ناقص و داوری هایی ناروا و لغزش خالی نیست و ترجمۀ این آثار تنها از نظر فواید تاریخی و جغرافیایی و تحقیق در امور جامعه شناسی است، که این منظورها نیز تنها در پژوهش و تطابق منابع مختلف با این سفرنامه ها حاصل می گردد، خلاصه آنکه باید آن ها را از اسباب و مآخذ تحقیق بشمار آورد، نه از کتب مبتنی بر پژوهش. چه بسیار سفرنامه نویسانی که حتی زبان فارسی نمی دانسته اند و چنان بی دقت بوده اند که نام شهرها و اماکنی که در آن مسکن گزیده اند غلط ضبط کرده اند، و گاه چون معیار غیر ایرانی خود را بکار می گرفته اند، از درک رویدادها عاجز می مانده یا اعتراف به سردرگمی خود می کرده یا برداشت نادرست و ناروائی می نموده اند.

شاید یادآوری این نکته مناسب باشد که سرنوشت مشابهی نصیب سفرنامۀ دیگر شد، و آن یک سال در میان ایرانیان ادوارد براون بود که یک سال پیش از تصویرهایی از ایران منتشر گردید. چنین می نماید که نه ادوارد براون و نه ناشر او به ارزش استثنائی این کتاب، که تا بعد از مرگ دانشمند بزرگ در سال 1925 تجدید نشد، توجهی نکرده بوده اند.

 

› نویسنده : گرترود بل
› مترجم : بزرگمهر ریاحی
› موضوع : ادبیات » زندگینامه و سفرنامه
 تاریخ چاپ : 1363
› حق تکثیر : آزاد
› تعداد صفحات : 159
› فرمت : PDF
› حجم :  2.72 مگابایت
› زبان : فارسی
› منبع : رزبوک

مطالب مشابه

ارسال نظر

۰ نظر