رزبوک

لئون تولستوی - مرجع دانلود کتاب الکترونیکی

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
سقراط : جامعه وقتی فرزانگی و سعادت می یابد که مطالعه، کار روزانه اش باشد.
سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶
دانلود کتاب درآمد رویایی
پخش آنلاین درآمد رویایی
00:00
00:00

لئون تولستوی

تاریخ : شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۶
لئون تولستوی

لئون تولستوی

لف نیکلایویچ تولستوی فعال سیاسی، اجتماعی و نویسنده روسی بود. تولستوی از نویسندگان معروف تاریخ معاصر روسیه به شمار می رود. رمان های جنگ و صلح و آنا کارنینا تولستوی از بهترین و با ارزش ترین های ادبیات داستانی جهان هستند. لئون در روسیه به شدت محبوب است و سکه طلای یاد بود به احترام وی ضرب شده است. تولستوی در زمان حیاتش شهرت و محبوبیتی جهانی داشت ولی بی آلایش زندگی می کرد. نامش در زبان انگلیسی معمولا بصورت Leo Tolstoy نوشته می‌شود.

 

زندگینامه

لئون در خانواده ای ثروتمند و با پیشینه ی بسیار قدیمی در یاسنایا پالیانا متولد شد. مادرش را در ۲ سالگی و پدرش را در ۹ سالگی از دست داد و بعد از آن تحت سرپرستی عمه اش تاتیانا قرار گرفت. وی در سال ۱۸۴۴ در رشته ی زبان های شرقی در دانشگاه قازان ثبت نام کرد، اما بعد از ۳ سال، در تاریخ ۱۸۴۶ تغییر رشته داد و خود را به دانشکده ی حقوق منتقل کرد، تا با کسب دانش وکالت به وضعیت نابسامان سیصد و پنجاه نفر کشاورز روزمزد، که بعد از مرگ پدر و مادرش به او انتقال یافته بودند، رسیدگی کند و با اصلاحات اراضی خود به شرایط سخت اجتماعی آنان پایان دهد.

 

دوران خدمت سربازی

تولستوی در سال ۱۲۹۹ بعد از گذراندن دوران مقدماتی نظام، در جنگ های قفقاز شرکت کرد. نجربه هایی که از زندگی سربازان بدست آورده بود، مبنای داستان های قفقازیش شد و با نوشتن داستان کودکی در سال ۱۲۳۰ سه‌گانه ای را شروع کرد که با نوجوانی و جوانی آن را ادامه داد. با آغاز جنگ‌ های کریمه در سال ۱۲۳۲ به جبهه ی سواستوپل منتقل شد. وی به خاطر ارسال گزارش های حقیقی از صحنه های نبرد در کتاب قصه های سواستوپل، نامش به عنوان نویسنده ای چیره دست بر سر زبان ها افتاد. پس از سقوط سواستوپل به سن پترزبورگ رفت. در آنجا از ارتش کناره گیری کرد و بعد از آن به شهر خود برگشت.

 

دوران ازدواج

لئون تولستوی در سال ۱۲۴۰ با دختر ۱۸ ساله‌ای با سلف آلمانی، به نام سوفیا آندر ژونا برس ازدواج کرد و رمان های ماندگاری به نام جنگ و صلح و آنا کارنینا را تالیف کرد. پشتیبانی همسر جوانش از فعالیت های ادبی تولستوی که به روایتی هزار و چهارصد صفحه از پیش نویس جنگ و صلح را بیش از ۷ بار پاکنویس کرده است، شایسته احترام است. رابطه ی بین آن ها عاشقانه، ولی پر از تنش بود. دفترچه یادداشتی که تولستوی در دوران قبل از ازدواج زندگی خود را شرح داده بود به دست سوفیا افتاد. در این دفترچه یادداشت شرح خوشگذرانی ها و عیاشی های تولستوی نوشته شده بود. تاثیر این مطالب بر سوفیا سخت بود به گونه ای که می نویسد این دوران زننده و ناخوشایند و زندگی او در آن رمان غیرقابل قبول است. غرق شدن تولستوی در مسائل فلسفی در سال های بعد نیز مشکلات بسیاری برای این دو به همراه داشت. آن ها با همدیگر سیزده فرزند مشترک داشتند که چهار تا از آن ها در کودکی فوت کردند.

 

انقلاب درونی تولستوی

تولستوی، در اوج اشتهار، ابتلا به سرگشتگی و ناامیدی از بهبود اوضاع جامعه شد و در مرز انحطاط فکری و شکست روحی قرار گرفت. وی به عنوان عضوی از اداره کل آمار و سرشماری در مسکو در سال ۱۲۶۰ با فقر روز افزون کارگران که در مقام مقایسه با محرومیت دهقانان از ابعاد بزرگ تری برخوردار بود، آشنا شد. با تاثیر گرفتن از این حقیقت تلخ، برای کمک کردن به کشاورزان و مانع شدن از مهاجرت دسته جمعی آن ها به شهرها، تشکیلاتی ایجاد نمود که پشتیبانی از روستاییانی که محصولاتشان به خاطر حوادث و آفات طبیعی آسیب دیده بود، در برنامه کاری خود قرار داد. وی با ترک سیگار و الکل و کناره گرفتن از تفریحات مخصوص مانند شکار حیوانات، اعلام همدردی کرد.

منجمله فعالیت های اجتماعی تولستوی، حمایت از زندانیان سیاسی، مذهبی و سربازان فراری بود. از سال ۱۲۵۹ و پس از آن، در نتیجه مطالعات و تحقیقات بیشتر در حوزه ادیان، گرایش و تعلقات مذهبی وی نیز شدت یافت و در همین راستا نسبت به ترجمه دوباره ی انجیل به زبان روسی قدم برداشت.

 

سال های آخر عمرش

علاوه بر فشار هایی که از طرف حکومت بود، سخت گیری های پلیس تزاری و ضبط پیش نویس رمان هایش در سال ۱۲۸۶، مشکلات خانوادگی هم مزید بر آن شد. تولستوی، در آخرین روزهای زندگیش، به‌ اتفاق پزشک خانوادگی و دختر کوچکش، همسر خود را ترک و به‌سوی جنوب روسیه سفر کرد. این آخرین سفر تولستوی در تاریخ ۱۲۸۹/۸/۱۵ در ایستگاه راه آهن آستاپوفو به پایان رسید. ۲ روز بعد، در زادگاهش به خاک سپرده شد.