رزبوک

دانلود کتاب از انقلاب سفید تا انقلاب معاصر

کانال تلگرام ما ما را از طریق کانال دنبال کنید.
حضرت علی (ع): کسی که خود را با کتاب آرامش دهد، هیچ آرامشی را از دست نداده است.
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶
دانلود کتاب صوتی جادوی طبیعت
00:00
00:00

فرادرس

دانلود کتاب از انقلاب سفید تا انقلاب معاصر

دسته بندی : تاریخی ، علوم تاریخ : سه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۴

کتاب از انقلاب سفید تا انقلاب معاصر

 

مردم ايران در طول تاريخ متضاد خود پيامدهاي افتخارات ظاهري خود را به شدت تحمل كر ده اند. ميان تصوير مغز دانه اي كه از فرهنگ خود به جهان خارج نشان مي دهند با زندگي طاقت فرسايي كه با زيركي و تيزهوشي از سر گذراندهاند فاصله اي عميق وجود دارد همين هويت پيچيده ايراني بود كه پرسش هاي منتسكيو را برانگيخت تاريخ پر فراز و نشيب اين كشور از جمله تاريخ قرن بيستم آن كه با شهرت عالمگير نفت و چند انقلاب مشخص شده است.

ايران كشور آرياييها كه غريبها تا سال ۱۹۳۵ ميلادي آن را پرس و پرشيا ميناميدند، در طول تاريخ خود در معرض حمله و سلطه بيشمار بيگانگان، ب هخصوص اعراب، تركان، مغولان و سپس روسها، انگليسيها و آمريكايها قرار گرفته ولي همواره موفق شده است زبان، فرهنگ و بيشتر اوقات استقلال سياسي خود را حفظ نمايد. مذهب شيعه كه در قرن شانزدهم از جانب صفويه دين رسمي كشور اعلام شد، ملاط ايران نوين قرار گرفت اين عامل اساسي هويت ملي ايران، پيش از آنكه در قرن بيستم در برابر جهان عرب كه اكثريت آن سني هستند، سربلند كند در آغاز به منظور رويارويي با خلافت و امپراطوري عثماني به وجود آمد. تاريخ ايران در قرن بيستم، در واقع با رويدادهايي مشخص شده كه صفت انقلابي بر آنها گذاشته شده است هر چند بعضي از تاريخنويسان اين نامگذاري را به طور مثال به حوادث ۱۹۰۶ و ۱۹۷۹ يعني انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامي، منحصر ساختهاند، نخستين انقلاب ايران كه سلطنت مشروطه را ايجاد كرد.

 

نشانه ورود ايران به قرن جديد بود ولي نفوذ آن از محدوده ملي فراتر نرفت. اكتشاف نفت در ۱۹۰۸ كه در آن زمان ناديده انگاشته شد با برقراري مناسبات مستقيم، تحول عظيم و دير پايي بين ايران از ياد رفته و كشورهاي بزرگ صنعتي ب هوجود آورد. از آن هنگام مسائل بين المللي، بازيهاي قدرتهاي بزرگ و ويژگيهاي اقتصاد جهاني تبديل به بخشي عمده از بازيگران تاريخ ايران شدند …

 

نویسنده : دکتر ناصر قرگزلو
سال انتشار : 1394
تعداد صفحات : 158
زبان : فارسی
فرمت : PDF

مصطفی سعیدی

درباره مصطفی سعیدی : (تعداد آثار منتشر شده : 1116)


من در تلاش هستم تا به سهم خود بخشی از نیاز شما کاربران عزیز و گرامی را برطرف کنم و با رعایت حقوق تمامی ناشران محترم سعی دارم تا فرهنگ کتابخوانی را در بین عموم مردم عزیزمان ایران گسترش دهم. لذا از شما مردم عزیز خواهشمندم در گسترش هر چه بیشتر این وب سایت ما را همراهی کنید.

کانال رسمی رزبوک
دیدگاه کاربران انتشار یافته : ۰ - در انتظار بررسی : 0
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.